فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

هوتک جان یک کودک دیگر را گرفت/ فقط 1070 هوتک و گودال در چابهار وجود دارد / ایمن سازی هر هوتک 70 تا 100 میلیون هزینه دارد

هوتک جان یک کودک دیگر را گرفت/ فقط 1070 هوتک و گودال در چابهار وجود دارد / ایمن سازی هر هوتک 70 تا 100 میلیون هزینه دارد

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از رکنا، فقط در چابهار، 1070 هوتک و گودال داریم. در شهرستان دشتیاری، از 300 هوتک موجود، فقط 10 تا از آن ها حصار کشی شده اند. در ده سال گذشته، 47 کودک در این گودال ها افتاده اند. 60 درصد روستاهای این شهرستان، مجهز به لوله کشی آب شیرین شده اند، می گوید: 10 درصد از این 60 درصد، صرفا لوله کشی خام است و در آن آبی جاری نیست.

اهالی محلی خبر دادند که دوشنبه‌ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۲، یک کودک ۴ ساله بلوچ اهل روستای بلوچی پایین اهل پلان شهرستان چابهار‌ درون “هوتک”غرق و جان باخت. هویت این کودک ثوبان بلوچ فرزند جُنید عنوان شده است.

ساجد جوهر، عضو شورای شهر شهرستان دشتیاری ، از 300 هوتک این شهرستان، فقط 10 تا از آن ها حصار کشی شده اند. او در گفت و گو با رکنا تاکید می کند که هوتک با گودال تفاوت دارد و می گوید که در ده سال گذشته، 47 کودک در این گودال ها افتاده اند.

او ضمن اشاره به اینکه 60 درصد روستاهای این شهرستان، مجهز به لوله کشی آب شیرین شده اند، می گوید: 10 درصد از این 60 درصد، صرفا لوله کشی خام است و در آن آبی جاری نیست.

فقط در چابهار، 1070 هوتک و گودال داریم

همچنین علی علیجانی، مسئول سابق ایمن سازی هوتک ها و نقاط پر خطر جنوب سیستان و بلوچستان در گفت و گو با رکنا با اشاره به اینکه در 4 شهرستان دشتیاری، چابهار، کنارک و قصرقند بیشترین تعداد هوتک ها وجود دارد می گوید: فقط در چابهار، 1070 هوتک و گودال داریم که برای کشاورزی و آب دهی به احشام استفاده می شود. تمام این ها شناسنامه دارند و دارای صاحب هستند. هیچ وقت به صاحبان این ها تذکری برای ایمن سازی داده نشده است و آن ها فکر می کنند که دولت باید این کار را انجام دهد.

ایمن سازی هر هوتک 70 تا 100 میلیون هزینه می برد

وی با تاکید بر اینکه برای حصارکشی هر هوتک، باید مبلغی حدود 70 تا 100 میلیون تومان هزینه شود، می افزاید: با اولویت، هوتک هایی که در محیط روستایی و کنار مدارس هستند، ایمن سازی و حصارکشی می شوند. تا الان در این 4 شهرستان، 150 هوتک حصارکشی شده است. همچنین برای دانش آموزان و خانواده ها کلاس های آموزشی برگزار کرده ایم که نزدیک هوتک ها نشوند.

علیجانی در ادامه می گوید: وزارت نفت  ، مبلغی حدود یک میلیارد و نیم بودجه برای رفع خطر هوتک ها در نظر گرفته است که البته هوز تزریق نشده است و منتظر دریافت آن هستیم. همچنین بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام پای کار آمده اند.

او می گوید که در تمام شهرستان هایی که افراد غرق می شوند، لوله کشی آب پایدار داریم با این وجود این اتفاقات ناگوار رخ می دهد و تاکید می کند: این بچه ها اکثرا برای شنا به این هوتک ها مراجعه می کنند و این اتفاقات برای تامین آب شرب نیست.

مردم هوتک ها را مقدس می دانند

مسئول سابق ایمن سازی هوتک ها و نقاط پر خطر جنوب سیستان و بلوچستان، می گوید: اگر صاحبان اجازه دهند، گودال های بلا استفاده را پر کنیم. در کنار کار هم وزارت جهاد کشاورزی آمده است و گودال های بزرگی می سازد که خودشان کار ایمن سازی را نیز انجام می دهند. تا هم آب برای کشاورزی، ماهیگیری و بوم گردی استفاده و جمع آوری شود. با این وجود صاحبان این ها باید پای کار بیایند و با ما همکاری کنند. البته این نیاز به فرهنگ سازی دارد چراکه مردم هوتک ها را مقدس می دانند، در حالی که این ها آب لوله کشی دارند باز هم تمایل به استفاده از هوتک ها در مردم وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان کنارک هوتک درون روستایی ندارد و بیشترین آمار غرق شدگی برای دو شهرستان چابهار و دشتیاری است، می گوید: البته دشتیاری تا سال گذشته، جزء چابهار بوده است، اکثر اتفاقات برای چابهار است.

چابهار تا پایان شهریور آب پایدار خواهد داشت

علی علیجانی در پایان می افزاید: با دستور رئیس جمهوری، بحث جهاد آبرسانی مطرح است و به 1503 روستای استان، آب رسانی می کنند. تا پایان سال روستایی نخواهیم داشت که مشکل تامین آب شیرین داشته باشیم. خیلی از گروه های جهادی نیز کمک کردند. در همین روستایی که اخیرا یک بچه غرق شده است هم لوله کشی آب داریم. با این وجود، الان هیچ شهری آب پایدار ندارد. بنا بر این است تا پایان شهریور، چابهار آب پایدار خواهد داشت.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *