فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

کتابخانه‌ها فضای معاشرت و گفت‌و گو را رونق می دهند

کتابخانه‌ها فضای معاشرت و گفت‌و گو را رونق می دهند

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرنگار مهر، شکوه حاجی‌نصرالله شامگاه یکشنبه در نشست مدرسه تابستانی خدمات کتابخانه‌های عمومی در اردبیل اظهار کرد: ما در حوزه کودک و نوجوان نویسندگان متعهد، توانمند و شایسته‌ای داریم که در قالب انجمن نویسندگان کودک و نوجواّن سعی می‌کنند تا بهترین آثار را ارائه کنند.

وی فعالیت چهار دهه‌ای نهاد داوری شورای کتاب کودک را یادآور شد و تصریح کرد: ۲۰۰ عضو داوطلب در این شورا تلاش می‌کنند تا همه ساله آثار منتشر شده را بررسی و در ابعاد مختلف بر این آثار در قالب کتاب‌های کودک به شکل تصویری و با محتوای متنوع نظارت داشته و در قالب فهرست‌های فصلی بررسی آنها مورد توجه قرار گیرد.

عضو شورای کتاب کودک گفت: تلاش بر این است تا با توجه به سوابق نویسندگان این کتاب‌ها مورد ارزیابی و پایش قرار گیرند تا والدین و مدیران مدارس بر اساس فهرست منتشر شده آثار را تهیه و در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهند.

حاجی‌نصرالله افزود: کتابداران نقش مهم و ویژه‌ای را به عنوان واسطه میان این ساختار اجتماعی و مدنی بر عهده دارند و این کتابدار است که بازخوردها را از تولید آثار گرفته و به متولیان امور در حوزه‌های مختلف ارائه می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: کتابخانه می‌تواند خانه سوم کودکان و بچه‌ها باشد به شرط آنکه کتابدار فارغ از شغل موظفی با دلسوزی تمام در این حوزه عاشقانه مأموریت خود را انجام داده و همراهی خوبی را با کودکان و نوجوانان در ارائه آثار مناسب انجام دهند.

حاجی‌نصرالله اضافه کرد: به راحتی می‌توان طرح‌های مختلفی را در این حوزه در ارائه آثار مکتوب جدید انجام داد که طرح خانه به خانه و عرضه کتاب به صورت محله محور از جمله این طرح‌ها است که حتی در ایام کرونا نیز با استقبال خوبی روبه‌رو شد و انتظار می‌رود با همراهی کتابداران چنین طرح‌هایی توسعه پیدا کند.

نویسنده و پژوهشگر حوزه کتاب کودک بیان کرد: امروزه کتابخانه‌ها نقش مؤثری را در رونق‌بخشی به کسب و کار بر عهده داشته و محل خوش‌گذرانی کودکان به دور از آسیب‌های اجتماعی هستند تا در یک محیط امن کودکان ما بتوانند ایام فراغت خود را سپری کنند.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: کتابخانه‌ها فضای معاشرت و گفت‌و گو را رونق داده و آنها را به رسمیت می‌شناسند و در کنار آن در ارتقای سواد اطلاعاتی و رسانه‌ای نقش کتابخانه‌ها بسیار مهم و ارزشمند است.

حاجی‌نصرالله تصریح کرد: نوجوانان و جوانان امروز مسلط‌تر از نسل‌های گذشته با فضای مجازی و ابتکارات نوین در حوزه فناوری‌های جدید می‌توانند تولید آثار متعدد نظیر اپلیکیشن، کلیپ و… را انجام دهند که از فضای کتابخانه‌ها می‌توان برای توسعه این فعالیت‌ها و محل کنگاش و کسب تجربه استفاده کرد.

وی گفت: حتی کتابخانه‌ها می‌توانند در ارائه و عرضه محصولات صنایع دستی و صنایع محلی مناطق مختلف مؤثر باشند تا با هدایت این نوجوانان موفق تولید و عرضه محصولات انجام شده و درآمدزایی را برای خانواده‌ها شاهد باشیم.

حاجی‌نصرالله استقبال از ایده‌های جدید را در این حوزه ضروری خواند و افزود: کتابخانه‌ها تنها مسئولیت امانت دادن‌های کتاب را بر عهده ندارند بلکه در این فضای پیچیده مخاطب انتظار دارد تا کتابخانه‌های عمومی به حلقه‌های اندیشیدن، مبتی بر گفت‌و گو تبدیل شده و یک ارزش‌گذاری خاص را به جامعه مخاطب شاهد باشیم.

عضو شورای کتاب کودک خاطرنشان کرد: دیگر دوره تولید آثار کاغذی و ارائه خدمات سنتی کتابخانه‌ای به سر آمده و ما در عصر فناوری‌های نوین باید به تولید آثار متنوع متناسب با ضریب هوشی کودکانمان توجه کنیم تا بهترین آثار برای نسل آینده ارائه شود.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *