جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

جهان را با گوش‌هایتان زندگی کنید

جهان را با گوش‌هایتان زندگی کنید

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، چشم‌هایتان را ببندید و لحظه‌ای به جهان با گوش‌هایتان، با دست‌ها و بینی‌تان نگاه کنید، همه حواس شما در نبود بینایی می‌تواند قوی‌تر عمل کند؛ من «نابینایم» و جهان را با دست‌ها و گوش‌هایم می بینم.

امروز روز جهانی عصای سفید است؛ یک روز برای همه کسانی که چشم‌هایشان نمی‌بیند اما جهان را با حواس دیگر لمس و درک می‌کنند. رنگ‌ها را تشخیص نمی‌دهند اما بهتر از دیگران همه چیز را لمس می‌کنند، طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی ۱۰ درصد از جمعیت هر کشوری را افراد دارای ناتوانی از جمله هر نوع معلولیت جسمی و ذهنی تشکیل می‌دهند که از این میان ۱۰ درصد جامعه را افراد نابینا یا کم بینا شامل می‌شوند.

با یک حساب سرانگشتی، می‌توان به رقم ۸۰۰ هزار نفر برای جامعه نابینایان و کم بینایان ایران دست یافت. ۸۰۰ هزار نفری که هر روز با عصای سفید خیابان‌ها، معابر، ادارات و خانه‌ها را می‌بیند و طی می‌کنند و این در حالیست که فقط ۲۰ درصد از مبلمان شهری مناسب‌سازی شده است.

مدیر عامل انجمن نابینایان ایران روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی عصای سفید اعلام کرد: حدود ۲۰ درصد از مبلمان شهری مناسب سازی شده است در حالی که هنوز بسیاری از قطارها، اتوبوس‌ها و مسیرهای قابل تردد برای نابینایان به صورت فیزیکی و نرم‌افزاری مناسب‌سازی نشده است.

علی اکبر جمالی با بیان اینکه هنوز مشکل اشتغال نابینایان حل نشده و نابینایان در این زمینه دچار مشکلات فراوان هستند، افزود: هنوز در زمینه مهارت آموزی و برنامه‌ریزی اصولی برای آموزش مهارت‌های ضروری به این گروه مشکلاتی وجود دارد.

وی یکی دیگر از کاستی‌ها و نیازهای جامعه نابینایان را چاپخانه اختصاصی برای آنان دانست و از وجود فقط یک چاپخانه دولتی برای چاپ کتب درسی مختص نابینایان خبر داد در حالی که تعداد این چاپخانه‌ها برای افراد عادی به سه هزار دفتر می‌رسد.

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران گفت: اکنون بیش از سه هزار رسانه شامل روزنامه، هفته‌نام، ماهنامه و خبرگزاری برای افراد عادی مطالب و اخبار را منتشر می‌کنند در حالی که مجموعه رسانه‌هایی که برای نابینایان فعالیت می‌کنند فقط به یک ماهنامه است.

همه برای فلسطین

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین نیز در این مراسم حضور داشت و در سخنرانی خود گفت: روز عصای سفید فرصت کوچکی است تا دیگران بخشی از چالش‌های روزمره نابینایان و کم بینایان را متوجه شوند و در حد توان برای رفع بخشی از این مشکلات بکوشند.

محمد رضا باهنر با اشاره به اقدامات رژیم جنایتکار صهیونیستی در نوار غزه گفت: امروز ما مسلمانان ایران زمین و فلسطینیان مظلوم و اعراب و همه مسلمانان جهان فکر و ذکرمان متوجه مردم مظلوم غزه شده است که رژیم غاصب صهیونیستی به یک گناه آنان را می‌کشند؛ به این جرم که ۷۰ سال است فریاد می‌زنند می‌خواهیم در سرزمین پدری خود زندگی کنیم پس سرزمین اجدادی ما را پس دهید.

وی ادامه داد: حماس رژیم غاصب صهیونیستی را غافلگیر کرد و نتانیاهو هم رکب خورد ضمن آنکه همه صهیونیست‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها اقرار کردند که در این حرکت اخیر ایران هیچ مشارکتی نداشته است.

 

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *