فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

کمک بیش از یک هزار میلیارد تومانی بیمه سلامت به بیماران خاص

کمک بیش از یک هزار میلیارد تومانی بیمه سلامت به بیماران خاص

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران از کمک یکهزار و ۲۴۰ میلیارد تومانی بیمه سلامت به بیماران خاص و صعب‌العلاج در استان تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از روابط عمومی بیمه سلامت استان تهران، محمد غلام نژاد گفت: ۱۰۷ بیماری مشمول حمایت های این صندوق بوده و لیست بیماری‌های خاص و صعب العلاج ابلاغی از سوی وزارت بهداشت شامل تالاسمی، هموفیلی، ام اس، بیماری دیالیزی (دیالیز خون و صفاقی)، موکوپولی ساکاریدوز، بال پروانه‌ای، انواع تیپ‌های ام اس ای، سپتیک، فیبروزیس، اوتیسم، سرطان، پرفشاری شریان ریوی، سکته مغزی، پیوند اعضاء شامل سلولهای بنیادی خون ساز، کلیه، کبد، قلب، پانکراس، روده، ریه، مزمن روانی، رتینوپاتی دیابتی، صرع مقاوم به درمان، جراحی‌های DBS برای بیماران پارکینسون، دیستونی، ترمور، تیک، بیماران با آسیب شنوایی شدید و دیستروفی‌های عضلانی است.

وی افزود: به منظور بهره مندی بیماران خاص، صعب العلاج و نادر از مزایای این صندوق، برخورداری بیمار از پوشش بیمه پایه یک سازمان بیمه‌گر پایه الزامی است؛ به عنوان مثال سازمان بیمه سلامت ایران و سازمان تامین اجتماعی، بیماران مشمول باید نسبت به ثبت درخواست حمایت و ثبت درخواست بیماران خاص و صعب العلاج با مراجعه به سامانه شهروندی به آدرس‌های Bimeh salamat Iranian.ir و Csp.ihio.gov.ir اقدام کنند.

غلام نژاد اظهار داشت: بیماران جهت بهره مندی از سهم صندوق بیماران و صعب العلاج باید در سامانه های الکترونیک سازمان بیمه سلامت نشان‌دار شوند. در صورتی که بیماری فرد مشمول نشان‌هایی باشد که در سامانه وزارت بهداشت (RDA) ثبت می‌شوند و بیمار در آن سامانه ها دارای پرونده باشد نشان به صورت خودکار به فرد منتسب می شود. بیماران برای درخواست ثبت نشان می‌توانند وارد سامانه شهروندی شوند. لیست بیماری‌هایی که در سامانه RDA وزارت بهداشت وجود دارد و از طریق سامانه شهروندی به بیماران منتسب می‌شود شامل بیماران هموفیلی – تالاسمی – ام اس – سیستیک فیبروزیس- بال پروانه ای – اس ام ای(SMA) و اوتیسم است.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران افزود: در خصوص بیماری های که در حال حاضر امکان ثبت و نشان دار شدن در سامانه های وزارت بهداشت ندارد در سامانه مدیریت نشان بیمه سلامت صورت می گیرد. در این خصوص بیماران پس از مراجعه به شعب اداره کل بیمه سلامت استان یا ناظر مستقر در بیمارستان یا توسط نمایندگان بیمه مستقر در داروخانه‌های سطح شهر مانند ۱۳آبان، هلال احمر مرکزی و ۲۹ فروردین و همچنین با ثبت درخواست در سامانه شهروندی پس از تماس با بیمار و اخذ مدارک مرتبط، نشان بیماری را منتسب می‌کنند. همچنین به صورت غیرحضوری در هنگام تشکیل پرونده دارویی از طریق سامانه تایید برخط دارویی استان تهران نشان بیماری قابل انتساب است.

بر اساس این گزارش، پس از انتساب نشان بیمار از سهم صندوق با مراجعه به مراکز طرف قرارداد بهره مند می شوند. تاکنون در استان تهران ۱۸۳.۷۴۶ بیمه شده نشان دار شده‌اند که بیشترین آن مربوط به بیماری‌های دیابت نوع ۲، سرطان و پرفشاری خون است. از این تعداد ۱۰۷ بیماری ۵۳ بیماری دارای بسته خدمات تعریف شده از سوی وزارت بهداشت می باشند که در سامانه های الکترونیک بیمه سلامت قرار گرفته و سهم آن خدمت توسط بیمه شده قابل بهره برداری است.

در صورتی که بسته خدمتی بیماری صعب العلاج از سوی وزارت بهداشت تعریف نشده باشد بیماران می‌توانند با ارائه مدارک و مستندات به دفاتر پیشخوان منتخب یا شعب اداره کل در شهر تهران و ادارات شهرستانی تابعه با رعایت ضوابط از مساعدت های موردی تبصره ذیل ماده ۹ اساسنامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج پس از بررسی و طرح در کمیته های مربوطه بهره مند شوند.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *