فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

ساماندهی ده‌ها “کودک کار” در تهران طی روزهای گذشته

ساماندهی ده‌ها "کودک کار" در تهران طی روزهای گذشته

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

سخنگوی شهرداری تهران از ساماندهی ده‌ها کودک کار و خیابانی طی روزهای گذشته در پایتخت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، عبدالمطهر محمدخانی؛ سخنگوی شهرداری تهران در حاشیه برگزاری نشست قرارگاه اجتماعی پایتخت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مهم‌ترین دستور کار نشست این نشست موضوع ساماندهی کودکان کار بود.

وی اوضاع کودکان کار را در سطح جامعه واقعاً دردآور دانست و گفت: چه کودکانی که به‌وسیله مافیای زباله مورد استثمار قرار می‌گیرند، چه آنهایی که سر چهارراه‌ها و در خیابان‌ها کار می‌کنند ـ اعم از کودکانی که واقعاً نیازمندند و یا کودکانی که توسط مافیا به کار گرفته شده‌اند ـ نیازمند رسیدگی و امداد فوری هستند.

سخنگوی شهرداری تهران اضطرار موضوع را دلیل ورود قرارگاه اجتماعی به حوزه ساماندهی کودکان کار و خیابان عنوان کرد و افزود: در این نشست نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف اعم از پلیس، دستگاه قضایی، بهزیستی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و فرماندار تهران حضور داشتند.

محمدخانی با بیان اینکه در هفته‌های گذشته ساماندهی کودکان کار با همراهی دستگاه‌های ذی‌ربط به صورت آزمایشی آغاز شده، تصریح کرد: در روزهای گذشته ده‌ها کودک بی‌گناهی که در خیابان‌ها به کار گرفته شده‌ بودند، ساماندهی شده‌اند.

وی گسل اختیارات میان شهرداری تهران و وزارت صمت در حوزه مراکز خرید و فروش غیرمجاز ضایعات را یکی از بسترهای اصلی استثمار کودکان کار دانست و افزود: حل‌وفصل این موضوعات و برخورد با این شبکه‌ها برای ساماندهی این کودکان بی‌گناه ضروری است.

سخنگوی شهرداری تهران موضوع مددکاری، حمایت از خانواده و فراهم کردن کمپ‌های نگهداری و مهارت‌آموزی کودکان را از دیگر موضوعات مهم دانست که در دستور کار قرارگاه اجتماعی است و اظهار کرد: نباید از رسیدگی و حمایت‌های اقتصادی از خانواده‌های آسیب‌دیده در این حوزه غفلت کرد.

محمدخانی ساماندهی کودکان کار و خیابان را بدون همراهی گروه‌های مردمی و سمن‌ها ناممکن دانست و اضافه کرد: طبیعتاً رسانه‌ها خصوصا رسانه ملی می‌توانند در فرهنگ‌سازی و همراه کردن مردم برای حمایت از این طرح و ساماندهی کودکان کار و خیابان بسیار اثرگذار باشند. ضمن اینکه همین هم افزایی و تشریک مساعی میان دستگاه‌های متولی در قرارگاه اجتماعی نیز می‌تواند نویدبخش خدمتگزاری و روزهای خوب پیش رو باشد.

سخنگوی شهرداری پایتخت تاکید کرد: کودکان کار فاقد سرپرست مؤثر که فاقد خانواده یا سرپرست صاحب‌صلاحیت هستند، توسط بهزیستی نگهداری می‌شوند‌.

وی درباره آخرین وضعیت ساماندهی معتادان متجاهر نیز بیان کرد: صبح امروز شهردار تهران جلسات مفصلی را با مدیران مراکز ماده 16 و مسؤلان دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار کرد. در این جلسات مقدمات لازم برای افزایش بیش از 5000 تخت برای پذیرش معتادان متجاهر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سخنگوی شهرداری تهران افزود: همچنین مقرر شد ظرفیت خوبی برای پذیرش معتادان منع پذیرش نیز فراهم شود، به طوری که تقریباً تمام موضوعات مرتبط با معتادان متجاهر تعیین تکلیف شد و امیدواریم تا پیش از پایان سال شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

محمدخانی در پایان ابراز امیدواری کرد با پای کار آمدن همه دستگاه‌های ذی‌مدخل در حوزه آسیب‌ها در قالب قرارگاه اجتماعی، شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *