جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

پرداخت وام ازدواج لازم، اما برای ترغیب جوانان به تشکیل خانواده ناکافی است

پرداخت وام ازدواج لازم، اما برای ترغیب جوانان به تشکیل خانواده ناکافی است

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، جامعه‌شناس و متخصص آسیب‌شناسی اجتماعی گفت: پرداخت وام ازدواج برای تشویق جوانان به تشکیل خانواده لازم است اما برای ترغیب جوانان به تشکیل خانواده کافی نیست و باید عوامل و شرایط دیگر موثر در تسهیل ازدواج جوانان را نیز در نظر گرفت.

امان الله قرایی مقدم در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: پرداخت وام ازدواج کار بسیار خوبی است که دولت‌ها برای تسهیل امور مالی ازدواج جوانان انجام می دهند اما در کنار آن باید اقدامات دیگری نیز در حوزه های مختلف اعم از فرهنگی و اجتماعی نیز پیگیری کنند تا در افزایش آمار ازدواج موثر باشد.

وی با بیان اینکه باید موارد دیگر را نیز برای تشویق بیشتر جوانان به ازدواج در نظر گرفت، یادآورشد: وام ازدواج برای آغاز یک زندگی مشترک در کنار هر نوع کمک دیگری به جوانان برای تشکیل خانواده بسیار موثر و پسندیده است که باید استمرار یابد.

این روانشناس اجتماعی اضافه کرد: دولت در سال های اخیر سعی کرده است که در کنار پرداخت وام ازدواج گامی برای تامین مسکن جوانان نیز بردارد اما باید به خاطر داشت که آنچه می تواند به جوانان دلگرمی دهد و امید به آینده آنان را بالا ببرد، ایجاد فضای شادی و نشاط در جامعه و چشم اندازی روشن از آینده است.

وی اظهار کرد: وام ازدواج و انواع حمایت های اقتصادی نه فقط در تشویق جوانان به ازدواج که در آینده آنان برای فرزندآوری نیز موثر است و نباید فراموش کرد که تشکیل خانواده ستون خیمه جامعه است از همین رو باید حمایت از تشکیل آن با جدیت دنبال شود.

قرائی مقدم خاطرنشان کرد: باید در کنار پرداخت وام ازدواج این مساله را نیز به خاطر داشت که ایجاد شادی و نشاط در جامعه، رفع بدبینی ها و یاس هایی که از ابعاد مختلف به جوانان تحمیل شده است، می‌تواند در تشویق آنان به ازدواج و تشکیل خانواده موثر باشد.

این روانشناس اجتماعی گفت: چشم انداز آینده که جوانان می‌بینند و به آن فکر می‌کنند، تاثیر بیشتری در تشویق آنان به ازدواج دارد و این چشم انداز متاثر از اشتغال، فرزندآوری و تامین آینده فرزندان است.

وی ادامه داد: مساله شادی و نشاط در جامعه، رفع بدبینی، یاس و نامیدی که از همه جوانب به جوانان تحمیل می شود، ضرورت دارد و مساله ازدواج را دچار مشکل می کند، محدودیت‌ها و ممانعت‌هایی که جای چشم پوشی دارد اما هر روز بیشتر می شود نیز امر ازدواج را با مشکل روبرو می کند.

پرداخت وام ازدواج لازم، اما برای ترغیب جوانان به تشکیل خانواده ناکافی است

قرائی مقدم تاکید کرد: برخی از جوانان به دلیل اینکه تحت تاثیر رسانه‌های بیگانه و گروه‌های دوستان قرار گرفته‌اند، از مسئولیت پذیری و وظیفه مداری خودداری می کنند و این مساله اکنون حتی در بین آن دسته از جوانانی که مسکن، خودرو و درآمد مناسب دارند نیز دیده می شود به طوری که این افراد از ازدواج سر باز می زنند و تمایلی به تشکیل خانواده و زندگی مشترک ندارند.

این روانشناس اجتماعی تصریح کرد: شکل گیری روابط ناسالم بین دختران و پسران و حتی مردان و زنان، امر ازدواج را با مشکل روبرو می کند؛ جوانان زمانی که در این شرایط هستند، حاضر نیستند مسئولیت بپذیرند و تن به تشکیل خانواده بدهند و دیگر ازدواج برای آنان جذاب نیست.

وی اعلام کرد: کاهش آمار ازدواج، مشکل اجتماعی است چون خانواده ستون خیمه جامعه است و وقتی ازدواج صورت نمی گیرد اقتصاد و فرهنگ با مشکل روبرو می شود و مشکلات روحی و روانی شکل می گیرد که می تواند ابعاد سیاسی نیز پیدا کند.

قرائی مقدم با بیان اینکه رشد جامعه در ابعاد مختلف به تشکیل خانواده وابسته است، افزود: وقتی خانواده تشکیل نشود، اقتصاد شکوفا نمی شود و شخص مجرد به فکر سرمایه گذاری، پس انداز و تامین مایحتاج زندگی در کنار خانواده نیست، در حالی که انتقال میراث از طریق این نهاد شکل می گیرد و آینده جامعه را تضمین می کند.

پرداخت وام ازدواج لازم، اما برای ترغیب جوانان به تشکیل خانواده ناکافی است

این روانشناس اجتماعی اذعان داشت: باید سعی کنیم چشم انداز آینده جامعه را که در ازدواج نقش بسیار زیادی دارد، روشنتر کنیم، امید جوانان را بالا ببریم و به آنان دلگرمی بدهیم.

وی به موضوع همباشی های سیاه اشاره و اظهارکرد: نامش را ازدواج سفید گذاشته‌اند در حالی که ازدواج نیست چون این امر یک پیوند شرعی، قانونی و عرفی است و سفید نیست چون پایان سیاه و دردناکی در انتظار اعضای آن است؛ تعهدی در آن نیست و هر لحظه امکان از هم پاشیدن زندگی وجود دارد و این برای افراد بسیار مضر است.

قرائی مقدم ترس از تشکیل خانواده و آینده آن را نیز از دیگر موانع ازدواج برشمرد و تاکید کرد: دولت و مسئولان باید جوانان را به آینده امیدوار کنند، نبود شادی و نشاط و دلخوشی در جامعه از عواملی است که باید رفع شود؛ پرداخت وام مفید و لازم است اما کافی نیست، مسکن را دولت تامین می کند و خوب است اما آن هم کافی نیست.

این متخصص آسیب‌شناسی اجتماعی با تاکید بر اینکه موضوع آینده نگری، مساله مهمی برای زوجین به شمار می آید، اظهار داشت: ناامنی اقتصادی و اجتماعی نهاد خانواده، فقدان امنیت شغلی برای مردان که می تواند بر ساختار اقتصادی خانواده اثر بگذارد و مواردی از این دست سبب می شود تا جوانان از ازدواج امتناع کنند؛ از این رو دولت باید به طور جدی برای اصلاح شاخص های کلان اقتصادی و اجتماعی اقدام کند.

بر اساس آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور، در بهار امسال در مجموع ۱۳۰ هزار و ۳۰۵ مورد ازدواج و ۳۸ هزار و ۱۳ مورد طلاق ثبت رسمی شد که رویداد ازدواج نسبت به فصل قبل ۰٫۳۶ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ۱۴۰۱) برابر ۹٫۳ درصد کاهش داشته است؛ همچنین رویداد طلاق نسبت به فصل قبل و فصل مشابه سال قبل به ترتیب ۲۷٫۶ و ۱۷٫۵ درصد کاهش را نشان می دهد.

به طور کلی، میانگین سن در اولین ازدواج در مناطق شهری همواره بالاتر از مناطق روستایی بوده است. در بهار ۱۴۰۲، میانگین سن در اولین ازدواج در مردان ۲۸٫۱ سال و در زنان ۲۳٫۹ سال بوده است. همچنین میانگین سن در زمان ازدواج برای بهار ۱۴۰۲ در مردان ۳۰٫۷ سال و در زنان ۲۶٫۵ سال ثبت شده است.

باید این نکته را یادآور شد که در زمستان ۱۴۰۱ بیشترین ازدواج مردان در بازه سنی ۲۹-۲۰ ساله برابر ۶۶ هزار و ۲۱۱ مورد بوده است که شاخص برای زنان در بازه سنی ۲۰-۲۹ ساله و برابر ۵۳ هزار و ۷۸۰ مورد ثبت شده است.

 

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *