pishgiri

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

pishgiri

راهکارهای علمی و قضائی برای کاهش طلاق و سرقت

راهکارهای علمی و قضائی برای کاهش طلاق و سرقت

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل ازخبرگزاری فارس، محمدجعفرعبداللهی، رئیس کل دادگستری استان سمنان در نخستین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری این استان با تبریک ایام هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: طلاق یک عمل از مباحات زشت و ناپسند بوده و زیبنده جامعه متمدن اسلامی نیست.

وی گفت: از منظر دین مبین اسلام، تشکیل خانواده به منظور ساختن جامعه متمدن، اسلامی و مستحکم برابر آسیب‌های اجتماعی معرفی شده است.

رئیس کل دادگستری استان سمنان بیان کرد: طلاق عملی قبیح است و می‌تواند عامل بسیاری از بحران‌های بشری باشد؛ زیرا با وقوع طلاق اکثریت قریب به اتفاق، بنیان‌های مستحکم خانواده از هم گسیخته می‌شود و اساس و بنیان خانواده بر پایه، محبت و حسن رفتار اعضای خانواده با یکدیگر و سازش استوار است و هرچه بر آن خدشه وارد کند از بین برود، این امر با صلح و سازش و تفاهم قابل حل است.

عبداللهی با اشاره به راهکارهای علمی و قضائی در مورد کاهش طلاق افزود: با تشکیل کارگروه پیشگیری از طلاق مشتمل بر نهادهای اجرایی و قضائی مرتبط، چالش‌ها شناسایی و راهکارهای مناسب اجرا و در مراجع قضائی نیز جمیع دعاوی خانواده قبل از ثبت، به مشاوران خانواده کارآزموده و دلسوز به حفظ بنیان خانواده ارجاع و پس از طی دوره مشاوره، سپس دادخواست منظم به نظریه مشاور به مراجع قضائی صالح ارجاع شود.

وی عنوان کرد: سازمان بهزیستی استان سمنان با افزایش تعداد مشاوران خانواده دارای مجوز قانونی، رویکرد را به سمت افزایش صلح و سازش سوق دهد و دستگاه قضائی در مجتمع شوراهای حل اختلاف تمام ظرفیت‌های قانونی را برای اصلاح ذات‌البین پیگیری می‌کند و باید به سمت تثبیت نظام سازش حرکت کنیم.

رئیس کل دادگستری استان سمنان تأکید کرد: صیانت از مال و اموال مردم وظیفه جمیع دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و قضائی است.

عبداللهی با اشاره به راهکارهای عملیاتی در مورد کاهش سرقت اظهار کرد: روند کاهشی وقوع جرائم خشن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاکی از حفظ و استمرار برخورد قانونی با این جرائم است؛ این مهم با تشکیل کارگروه پیشگیری از وقوع سرقت متشکل از نهادهای اجرایی، انتظامی و قضائی به منظور احصای چالش‌ها و تقویت نقاط قوت از یک‌سو و در مرحله بعدی یک محله به عنوان نمونه برای استقرار نگهبان محله با مشارکت اهالی انتخاب و سپس در سراسر استان سمنان اجرا و عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه انتخابات پرشور بر مدار قانون، مایه عزت و اقتدار نظام است، گفت: با ابلاغ قانون جرائم و تخلفات انتخاباتی، ستاد پیشگیری از وقوع جرم، وصف قانونی گرفته و برای دستگاه قضائی حفظ و افزایش شور و هیجان انتخابات بر مدار قانون مهم است، انتخابات پرشور و نشاط و با مشارکت حداکثری مایه اقتدار نظام است.

رئیس کل دادگستری استان سمنان بیان کرد: دستگاه قضائی ورود مناسبی به جرائم انتخاباتی می‌شود و امید است، شاهد همراهی تمامی دستگاه‌ها برای برگزاری یک انتخابات، سالم، امن و پرشور باشیم.

توجه ویژه به اشتغال عامل کاهش آسیب‌ها

سیدمحمدرضا هاشمی، استاندار سمنان نیز عنوان کرد: توجه ویژه به بخش اشتغال و به ویژه ایجاد شغل در روستاها، موجب ثروت آفرینی و کاهش حاشیه‌نشینی و سایر آسیب‌ها خواهد بود.

وی اظهار کرد: از همراهی دستگاه قضائی استان سمنان در سامان بخشی و جمع‌آوری معتادان متجاهر قدردانی می‌شود و تلاش می‌کنیم در تمام مناطق این استان نسبت به انجام این مهم اقدام شود.

استاندار سمنان ادامه داد: یکی از راهکارهای پیشگیری از طلاق و آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ‌سازی صحیح و بهره‌مندی از ظرفیت فرهنگی و جایگاه اعتباری بزرگان و معتمدان است؛ اگر در بحث جهاد تبیین با موضوع سبک زندگی ایرانی- اسلامی بیشتر تلاش کنیم، شاهد کاهش طلاق در جامعه خواهیم بود.

هاشمی گفت: شهرداران باید نسبت به استقرار دوربین و ایجاد پایش تصویری در شهرهای استان سمنان اقدام و در این راستا می‌توانند از محل اعتبارات مالیات بر ارزش‌افزوده استفاده کنند.

وی تأکید کرد: با پیشنهاد ارائه شده فرمانداری سمنان با همکاری اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری و سایر مراکز ذی‌صلاح، نسبت به انتخاب یک محله به منظور اجرای آزمایشی طرح نگهبان محله، اقدام و نتایج حاصل را پیگیری کنند.

مطالب مرتبط

Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *