فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

خدمت سند تحول و تعالی قضایی برای افراد کم‌توانان و نابینایان

خدمت سند تحول و تعالی قضایی برای افراد کم‌توانان و نابینایان

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

معرفی شماره‌ تلفن‌های مختلف توسط کم‌توانان و نابینایان در سامانه ثنا، خدمتی است که این افراد می‌توانند با استفاده از آن از خدمات الکترونیک بهره‌‌مند شوند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، از سال 1395 و با راه‌اندازی سامانه ثنا ارسال ابلاغ قضایی توسط پستچی به در منازل غیر از مواقع خاص و ضروری متوقف شد و ابلاغ‌های کاغذی به تاریخ پیوستند و این ابلاغ‌ها از طریق سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی ثنا به دست افراد می‌رسد. امروزه هر کسی حساب کاربری خاص و مخصوص به خودش را در سامانه ثنا دارد و بدون صرف وقت و هزینه رفت‌وآمد و انتظار در صف، می‌تواند با گوشی همراه یا رایانه به سادگی کارهای قضایی خود را انجام بدهد.

در سامانه ثنا می‌توان ابلاغ‌های قضایی را دید و از آن‌ها به صورت لحظه‌ای مطلع شد. اما هنوز یک مسأله وجود دارد؛ اینکه افراد کم‌توان مانند نابینایان و سالمندان شاید نتوانند مانند باقی اقشار جامعه به راحتی از امکانات پیش‌بینی شده در سامانه ثنا استفاده کنند، چون فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات به افراد کم‌توان هنوز در ابتدای مسیر خود قرار دارد؛ اما برای اطلاع از روند پرونده قضایی یا به اصطلاح احضار یا خوانده شدن برای جلسه دادگاه یا دادسرا، افراد چه کم‌توان باشند و چه نباشند، باید حتماً ابلاغ را دریافت کنند

افراد کم‌توان که مراجعات اداری برای آن‌ها سخت‌تر از دیگران است در گذشته هم با مشکل مواجه بودند و اوقات دادگاه‌ها و دادسراها برای این افراد مدام تجدید می‌شد و تغییر می‌کرد و حالا هم الکترونیکی شدن ابلاغ‌ها یک ضعف دیگر برای ابلاغ به این افراد ایجاد کرد که باید چاره‌ای برای اندیشه می‌شد.

مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بر اساس سند تحول قضایی موظف شد با روش‌هایی مثل ابلاغ همزمان به سرپرست قانونی و اطلاع‌‌رسانی از طریق صدور ابلاغ به اشخاص همیار مورد تأیید فرد کم‌توان، این کار را انجام دهد.

امروزه سرپرست قانونی فرد کم‌توان با مراجعه با سامانه می‌تواند ابلاغ را دریافت و همزمان با پیامک یا تماس تلفنی موضوع به اطلاع فرد همیار این فرد هم می‌رسد. هر فرد کم‌توان می‌تواند تا سه همیار برای خودش معرفی کند. در حال حاضر در سامانه ثبت‌نام الکترونیکی ثنا یک بخش جدید اضافه شده که افراد کم‌توان می‌تواند سه شماره تماس دیگر علاوه بر شماره تلفن خود را ثبت کنند.

حالا با وجود امکان معرفی شماره‌ تلفن‌های مختلف افراد ناشنوا، کم‌توان، نابینا یا دارای کهولت سن می‌توانند از سرعت و دقت خدمات الکترونیک بهره‌‌مند شوند.

این ویژگی به این دلیل ایجاد شده زیرا دوران تحول و تعالی قوه قضاییه دوران تلاش برای حفظ حقوق مردم است.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *