فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

رفتارهای جنسی در ایران در حال تغییر است

رفتارهای جنسی در ایران در حال تغییر است

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد ، روانپزشک و عضو هیات علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به روند تغییر رفتارهای جنسی در ایران، رفتارهای پر خطر و برخورداری از شرکای جنسی متعدد را عامل اصلی در انتقال بیماری پاپیلوما یا اچ پی وی اعلام کرد.

دکتر ملک فرهاد ملک در نشستی که به منظور بررسی ویروس پاپیلوما در نظام پزشکی تهران برگزار شد، به 2 انقلاب جنسی در اروپا و آمریکا اشاره کرد و گفت: انقلاب جنسی در ایران آغاز شده و از هم اکنون باید برای جلوگیری از گسترش بیماری های مربوط به این حوزه، پیشگیری داشت.

وی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد که هرچه فعالیت جنسی فرد زودتر باشد، ریسک ابتلا به بیماری های این حوزه از جمله زگیل تناسلی نیز افزایش می یابد و هر وقت که شرکای جنسی بیشتر باشد احتمال شیوع این ویروس نیز بیشتر می شود.

ملک اضافه کرد: انقلاب جنسی در اروپا و آمریکا یک سری ویژگی های مهم دارد یکی آنکه روابط جنسی خارج از ازدواج پذیرفته شد و از نظر اخلاقی و قانونی محدودیتی برای آن قائل نشدند و دیگری آزادی بیان عقاید جنسی که ظهور و بروز بیشتری پیدا کرد.

این روانپزشک اعلام کرد: طی دهه های اخیر توانمندی های جنسی افزایش یافته و طبیعتا شرکای جنسی و روابط جنسی متعدد نیز رشد دارد.

وی افزود: با انقلاب جنسی پذیرش سکس همزمان و پیش از ازدواج مباح شمرده شد و نکته دیگر سکس با همجنس هم افزایش یافت و این فضا با 2 مساله در تضاد بود، برای افرادی که به ازدواج دسترسی نداشتند و برای کسانی که از تک پارتنری خارج شدند.

ملک یادآورشد: در رم باستان فرهنگ عیاشی غالب و روابط جنسی و فاحشه خانه ها زیاد شده بود اما با ورود مسیحیت شرایط کاملا برعکس شد و حتی حالت افراط در خودداری از روابط جنسی به خود گرفت اما طی دهه های اخیر با توسعه صنعتی، شهرها بزرگ شد و با بزرگ شدن شهرها، گمنامی آدم ها نیز افزایش یافت و مردم کمتر همدیگر را می شناختند و راحت تر و بدون نظارت اجتماعی می توانستند وارد روابط جنسی شوند.

این روانپزشک به شکل گیری جنبش های فمینیستی و همجسنگرایی اشاره کرد و آنها را شکل افراطی در مواجهه با روابط جنسی برشمرد.

وی با اشاره به نظریه زیگموند فروید مبنی بر اینکه ریشه اغلب اختلالات روانی رد سرکوب های جنسی دارد، اظهارکرد: روانشناس دیگری معتقد است عمده مشکلات روانی  فرد ریشه در خانواده و رابطه با مادر دارد، از همین رو تشکیل خانواده را امری اشتباه می داند و بر روابط آزاد جنسی تاکید دارد.

ملک تاکید کرد: اقدامی که هر انسانی می تواند برای مراقبت از خود داشته باشد این است که با کسی وارد رابطه شود که فقط با او رابطه دارد، یعنی تعهد هر دو طرف به یک میزان برای کسب سلامتی لازم است.

این روانپزشک اضافه کرد: می توان گفت که انقلاب جنسی به ایران رسیده است و بسیاری از ساختارهایی که از گذشته وجود داشت در حال تغییر است اما می توان با اقداماتی جلوی عوارض و بیماری های مربوط به آن را گرفت.

به همت بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی نشستی به منظور روشنگری و اطلاع رسانی در خصوص ویروس پاپیلوما یا بیماری اچ پی وی با حضور ویروس شناسان، متخصصان عفونی و روانپزشکان برگزار شد.

ویروس اچ پی وی یا پاپیلوما یکی از شایعترین بیماری های عفونی مربوط به دستگاه تناسلی و روابط جنسی است که در صورت پیشگیری و درمان نکردن می تواند منجر به ابتلای فرد به انواع سرطان ها شود.

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی با مشارکت جمعی از متخصصان به همین منظور نشستی برگزار کرد که طی آن ابعاد تاریخی، روانشناختی، ویروس شناسی و راه حل درمانی بیماری پاپیلوما بررسی و اطلاع رسانی شد.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *