فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

ورود ویژه به پدیده “کودکان خیابانی” توسط شهرداری تهران از دی‌ ماه

ورود ویژه به پدیده "کودکان خیابانی" توسط شهرداری تهران از دی‌ ماه

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

شهردار تهران با اشاره به موضوع کودکان خیابانی گفت: این مسئله باید تا انتهای سال در دستور کار قرار بگیرد و از دی ماه حرکتی در این زمینه شروع می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران در نشست تبیین طرح‌های مدیریت آسیب‌های اجتماعی کلان‌شهر تهران که با حضور مدیران شهری و مسئولان دستگاه‌های مرتبط در فرهنگسرای بهمن در منطقه 16 برگزار شد، اظهار کرد:  آمارها نشان می‌داد که بحث کنترل آسیب‌های اجتماعی به سمت و سوی درستی پیش نرفته است. در دهه 80 کمتر از 10 هزار معتاد متجاهر در تهران وجود داشت و امروز بالغ بر بیست و چند هزار معتاد متجاهر در تهران داریم که با این شرایط، روح و کالبد شهر دچار آلودگی و مشکلات متعددی می‌شود.

وی عنوان کرد: این موضوع البته به معنای این نیست که دستگاه‌ها در این زمینه به اندازه کافی کار نمی‌کنند بلکه نشان می‌دهد همه ظرفیت‌ها به هم گره نخورده است؛ ما به یک برنامه منسجم برای رفتن به سمت تطهیر شهر از این پلشتی‌ها نیاز داریم. اگر نه نهادهایی مانند فراجا، دستگاه قضایی، سپاه، بسیج و گروه‌های جهادی، دانشگاه‌های علوم پزشکی، بهزیستی، هلال احمر و کمیته امداد و همه نهادهای مرتبط در تلاش هستند تا مسیر را برای پیگیری امور هموار کنند.

زاکانی با اشاره به موضوع کودکان خیابانی عنوان کرد: این مسئله باید تا انتهای سال در دستور کار قرار گیرد البته از دی ماه حرکتی در این زمینه شروع می‌شود؛ تکدی‌گری موضوع دیگری است که هم باید با کسانی به صورت حرفه‌ای تکدی‌گری می‌کنند، بپردازیم و هم صف کسانی که به خاطر ضعف اقتصادی مشغول تکدی‌گری هستند را از تکدی‌گران حرفه‌ای جدا کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که در حوزه سه آسیب اجتماعی کودکان کار، معتادان متجاهر و تکدی‌گری در شهر تا انتهای سال با هم‌افزایی دیگر دستگاه‌ها اتفاقات بسیار مناسبی رخ دهد.

زاکانی ادامه داد: از دو سال پیش تا امروز تجربه جدیدی در زمینه آسیب‌های اجتماعی شروع و قرارگاه آسیب‌های اجتماعی تشکیل شد و همه دستگاه‌ها در کنار هم قرار گرفتند. این تجربه دستاوردهایی داشت؛ می‌توان گفت این اقدام موجبات هم‌افزایی همه دستگاه‌های درگیر برای مدیریت موضوع آسیب را فراهم کرد.

شهردار تهران گفت: قرارگاه آسیب‌های اجتماعی نقش مهمی ایفا کرد البته این قرارگاه منشأ قانونی جز اهتمام و اعتماد دستگاه‌ها به یکدیگر نداشت. وقتی به ماحصل این کار دقت کردیم و در صحنه واقعی نگاه کردیم دیدیم باز با شرایط مطلوب فاصله داریم و روز به روز دیو سیاه آسیب‌های اجتماعی رخ نمایی می‌کند و آسیب خود را می‌زند. درست است که ریشه بسیاری از اینها استضعاف اقتصادی و اجتماعی و عدم انسجام اجتماعی است، اما در کنار آن تلاش می‌شود که عاصمه نظام اسلامی را زمین‌گیر کنند.

وی تصریح کرد: این مسائل باعث شد که موضوع در دولت مطرح شود؛ این بحث به وجود آمد که میدان مدیریت آسیب‌های اجتماعی دارای گسیختگی است و باید مجموعه‌های مختلف آثارشان به هم پیوسته و در کنار هم دیده شود. این جمع با در کنار هم قرار گرفتن، یک ضریب نمایی به خود خواهد گرفت. به همین دلیل رئیس جمهور عنایت و اعتماد کردند و در مرداد مصوب کردند که بر اساس اصل 127 این وظیفه به بنده برای ایجاد زمینه کار مشترک و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها واگذار شود. تا این مسیر را در راه رسیدن به اهداف متعالی نظام طی و نظام را از پلشتی‌ها دور نگه داریم. حدود 4 ماه از این حکم می‌گذرد و امیدوار هستم دست به دست هم دهیم و آن چیزی که به زعم خیلی‌ها نشدنی است را شدنی کنیم. البته کار بسیار سخت است.

زاکانی یادآور شد: برای این منظور دست به دست هم می‌دهیم تا این اراده منجر به یک اقدام مبتنی بر برنامه شود و اثر مشخصی را داشته باشد. اولین مقصود ما این بود که دستگاه‌ها در سطوح عالی با هم هماهنگی داشته باشند. بالطبع این هماهنگی منجر به هم افزایی و افزایش ظرفیت خواهد شد. خواسته اساسی این بود که چهره شهر از این وضعیت پاک شود. یک کودک کار در خیابان هم خودش منشا آسیب و آزرده خاطر کردن روح جامعه است و هم خودش آسیب می‌بیند. کودکی که توسط شبکه‌های افیونی استثمار می شود، هم خودش آسیب می‌بیند و هم چهره کشور را خراب می‌کند. بنابراین تقویت اقتصاد خانوار و فرهنگ خانواده و جامعه مقدمه مصونیت بخشی و پیش‌گیری است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه اصل 127 ظرفیتی را ایجاد می‌کند که فرد معرفی‌شده توسط رئیس جمهور، تصمیماتش تصمیم رئیس جمهور و هیئت دولت و الزام‌آور است، اظهار کرد: این الزام برای 5 محور اعتیاد به خصوص معتادان متجاهر، کودکان کار، تکدی‌گری، فساد اخلاقی و حاشیه‌نشینی مطرح شد. لذا این موارد خاص را دولت مصوب کرد که به دستان شما و دوستان ما در جای جای این شهر پرونده این 5 آسیب به سمت بسته شدن برود.

وی با اشاره به تشکیل مرکز رصد و دبیرخانه قرارگاه مدیریت آسیب‌های اجتماعی، افزود: یک وجه مشترک اقدامات صورت‌گرفته تقویت اقتصاد خانوار بود که بنا شد اقدامی انجام شود و یک مرکز رصدی و دبیرخانه آن شکل گرفت. مجموعه هیات اندیشه‌ورز در تخصص‌های مختلف دنبال شد. شورای سیاست‌گذاری و یک قرارگاه عملیاتی تشکیل شد و یک نقشه راه مقدماتی از آن در آمد.

شهردار تهران تصریح کرد: بر اساس ظرفیت‌هایی که در کلانشهر تهران فراهم شده نیازمند اقدامات دیگری هستیم. باید مطالعات را معطوف به داشته‌هایمان کنیم که برنامه‌های میان مدت و بلند مدت از آن استخراج شود. در کوتاه مدت نیز باید اقداماتی داشته باشیم که مبتنی بر تجربه دو ساله تا امروز باشد. در واقع باید تا انتهای امسال چهره شهر از منظر آسیب‌های اجتماعی تعدیل شود.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *