جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

مدل‌های موفق ترک اعتیاد جایگزین متادون‌درمانی می‌شود

مدل‌های موفق ترک اعتیاد جایگزین متادون‌درمانی می‌شود

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه مدل‌های موفقی داریم که می‌توانند جایگزین خوبی برای روش ترک اعتیاد با متادون شوند، گفت: دنبال اجرای این روش‌ها به صورت جدی هستیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، احمد احمدی صدر روز چهارشنبه در گفت و گویی افزود: در ابتدای آغاز به کار دور جدید مدیریت شهری شاهد بودیم که یکی از مشکلات موضوع ترک اعتیاد مددجویان، استفاده مراکز ماده ۱۶ از مدل سنتی مصرف متادون است (روشی که به عنوان مدل جایگزین مصرف با هدف ترک اعتیاد اجرا می‌شد) در حالیکه فرد پس از به اصطلاح «طی مراحل ترک»، پاک نشده و فقط تغییر الگوی مصرف از ماده مخدر قبلی به متادون اتفاق افتاده بود اما همچنان در شرایط مصرف قرار داشت.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران اظهار کرد: امروز به طور خیلی جدی دنبال اجرای این روش ها هستیم، اما آنچه مهم است آن است که معتادان متجاهر به سمت بهبودی بروند نه اینکه با ترک یک ماده به سمت مصرف ماده دیگر بروند.

احمدی صدر ادامه داد: آنچه در این خصوص مهم است آنکه معتادان متجاهر به سمت بهبودی بروند نه اینکه با ترک یک ماده به سمت مصرف ماده دیگر روی بیاورند البته معتادان متجاهر پس از ترک به مراکز جامعه‌پذیری می‌روند.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران یادآور شد: در مبحث ترک اعتیاد الگویی ۹ مرحله‌ای طراحی کرده‌ایم که تک ‌بعدی نیست و تمامی جوانب مورد نیاز یک مددجو از ابتدای شروع دوره ترک اعتیاد تا جامعه‌پذیری را در بر می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید روش ترک اعتیاد مبتنی بر علم مددکاری و حمایت از مددجویان برنامه‌ریزی شود، گفت: برنامه‌های تربیتی، آموزشی و درمانی از جمله سم زدایی، هویت بخشی، سلامت جسمانی و معنویت افزایی، توجه به مسایل روحی، روانی و انگیزشی در ذیل الگوی ۹ گام مداخله‌ای تعریف شده است.

به گفته وی، آنچه در این بین مهم است موضوع حمایت پس از خروج مددجویی است که گاه خانواده پذیرای او نیست و نبود همین حمایت‌ها تمام تلاش‌ها و زحمات مددکاران و شخص مددجو را در دوره درمانی از بین می‌برد.

احمدی صدر با اشاره به اینکه سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی با هدف حمایت از مددجویان پاک و اجرای مرحله آخر الگوی ۹ گام مداخله‌ای مراکز جامعه پذیری برای زندگی موقت این افراد در نظر گرفته است، اضافه کرد: در این مراکز جامعه پذیری که مددجویان در آن زندگی می‌کنند فرصتی چند ماهه فراهم می‌شود تا فرد پاک با خانواده و مردم ارتباط برقرار کند.

وی با اشاره به اینکه متوسط رشد زیرساخت‌های حوزه آسیب های اجتماعی پایتخت در ۲۰ سال قبل از سال ۱۴۰۰، سالیانه حدود ۱.۵ درصد بوده اما این آمار اکنون به ۳۱/۵ درصد رسیده است، گفت: شهرداری تهران با جدیت کامل در مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی پیش می‌رود تا شاهد بهبود وضعیت کلانشهر تهران به عنوان الگوی کشور باشیم.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *