فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

حمایت، آموزش و مهارت افزایی، اولویت شهرداری برای کودکان کار

حمایت، آموزش و مهارت افزایی، اولویت شهرداری برای کودکان کار

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

دبیر مرکز رصد، پایش و مدیریت آسیب‌های اجتماعی کلانشهر تهران با بیان اینکه شناسائی و رصد دائم آسیب‌های اجتماعی در دستور کار شهرداران مناطق و نواحی قرار دارد، گفت: در مورد کودکان کار حمایت، آموزش و مهارت افزایی را با جدیت پیگیری می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، عبدالمجید رحمانی روز شنبه در خصوص روند اجرای طرح ساماندهی آسیب‌های اجتماعی افزود: این طرح در مناطق ۲۲ گانه و ۱۲۴ ناحیه شهرداری تهران انجام گرفت و درصد قابل توجه از آنهایی که در سطح شهر رویت می‌شدند و چهره شهر را زشت کرده بودند، شناسایی و جمع‌آوری اولیه شدند. پس از غربالگری این افراد در مراکز نگهداری، ساماندهی مدنظر برای آنها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه همچنان باقیمانده ای از آسیب‌های اجتماعی هنوز در سطح شهر رویت می‌شوند، اظهار کرد: درحال هماهنگی هستیم تا با ظرفیت شهرداری و دستگاه‌های همکار بتوانیم کار موثری انجام دهیم.

رحمانی در ادامه با تاکید بر اینکه طرح ساماندهی آسیب‌های اجتماعی استمرار دارد، گفت: این طرح به عنوان کار روزانه‌ شهرداران مناطق ۲۲ گانه و شهرداران نواحی ادامه خواهد داشت.

آموزش و ارائه گواهی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش به کودکان کار

دبیر مرکز رصد، پایش و مدیریت آسیب‌های اجتماعی کلانشهر تهران در ادامه در رابطه با حمایت از کودکان کار با تاکید بر اینکه درخصوص این امر متولی اصلی سازمان بهزیستی است، اضافه کرد: مرکز رصد با سازمان بهزیستی هماهنگ کرده است که اگر در خصوص ظرفیت نگهداری مشکلاتی وجود دارد، آنها را رفع کند تا متناسب با آن بتوانیم اقداماتی که شایسته‌ انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه تمام حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی علی‌الخصوص کودکان نیازمند کار و خیابان هم تحت پوشش همه جانبه قرار می‌گیرند، ادامه داد: کمیته امداد، سازمان بهزیستی، سازمان خدمات اجتماعی و حتی خود مرکز در این زمینه فعال خواهند بود. با دستور نماینده ویژه رییس جمهور این افراد مورد حمایت و پشتیبانی قرار می‌گیرند تا مسایل و مشکلات شان حل شود و دیگر به چرخه آسیب باز نگردند.

رحمانی در ادامه با اشاره به اینکه برنامه‌های مختلفی برای ساماندهی کودکان کار مطرح است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بحث مهارت افزایی، آموزش و حمایت این عزیزان در دستور کار قرار دارد.

وی در ادامه گفت: اگر خانواده کودکان کاری که در طرح شناسایی می‌شوند؛ نیازمند حمایت باشند، به آنها کمک خواهد شد تا بتوانند مورد حمایت قرار گیرند و دیگر کودکانشان را سر چهارراه‌ها نفرستند. اگر این خانواده‌ها در حال استفاده و استثمار از کودکانشان باشند، مطابق با احکام قضایی به آنها تذکر داده خواهد شد و تعهد گرفته می‌شود؛ متناسب با آن اگر کودکانشان را سر چهارراه‌ها بفرستند، برخورد قضایی لازم با آن‌ها انجام خواهد شد.

رحمانی با تاکید به اینکه آموزش کودکان کار و خیابان توسط تشکل های مردمی زیر نظر بهزیستی و شهرداری در حال انجام است، تاکید کرد: وزارت آموزش و پرورش نیز در خصوص تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل اعلام آمادگی کرده است. در این راستا می‌توانیم کودکان کار را تحت حمایت اداره آموزش و پرورش استان تهران مورد حمایت قرار دهیم.

وی در ادامه افزود: رایزنی هایی صورت گرفته است که بنا شد از ظرفیت وزارت آموزش و پرورش که در دوره جدید محیا شده است، برای آموزش و ارائه گواهی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش به کودکان کار استفاده حداکثری را بکنیم.

رحمانی با اشاره به اینکه برنامه حمایت از کودکان کار برنامه بلندمدتی است، گفت: کودکان کار باید مورد حمایت قرار گیرند تا ظرفیت‌ها و استعدادهای شان شناسایی شود و مطابق با آن، مهارت‌هایی که مورد نیاز است را آموزش ببینند که در سنوات آتی بتوانند صاحب حرفه، شغل و درآمد پایداری شوند. برنامه‌ریزی اولیه این امر انجام شده است و با هماهنگی دستگاه‌ها می‌توانیم این امر را دنبال کنیم.

وی یادآور شد: برای کودکان کار پرونده مددکاری ایجاد خواهد شد تا کامل مورد حمایت قرار گیرند و مجدد به چرخه آسیب باز نگردند. هدف نهادهایی که در مرکز رصد گرد هم می‌آیند نیز این است که بتوانیم این امر را دنبال کنیم.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *