فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

شهرداری تهران: با پیمانکارانی که از کودکان کار استفاده کنند، همکاری نمی کنیم ولی آنها قانون را دور می زنند!

شهرداری تهران: با پیمانکارانی که از کودکان کار استفاده کنند، همکاری نمی کنیم ولی آنها قانون را دور می زنند!

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

ساماندهی کودکان کار بسیار پیچیده و دشوار بوده و نیازمند همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های ذی‌ربط است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از رکنا، احمد احمدی‌صدر، مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه زاکانی نماینده رئیس‌جمهور در حوزه آسیب‌های اجتماعی (کودکان کار، معتادان متجاهر، متکدیان، حاشیه‌نشینی، مفاسد اخلاقی و خانواده این گروه‌ها) است، اظهار کرد که قرار نیست مسئولیتی از دستگاه‌ها گرفته شود، بلکه قرار است بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت داشته و از آن‌ها سؤال شودو بر همین اساس به صورت ماهانه به رئیس‌جمهور گزارش ارائه شود. ما می‌خواهیم از این طریق از رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی خصوصاً در مورد کودکان کار جلوگیری کنیم.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درباره ساماندهی کودکان کار می‌گوید: در قرارگاه اجتماعی کارگروه‌های مختلفی ازجمله کارگروه ویژه کودکان کار و خیابان و زباله گرد تشکیل داده‌ایم. به طوری که در حوزه کودکان کار یک طرح ویژه کوتاه‌مدت، بلندمدت و میان‌مدت استعدادیابی، حرفه‌آموزی و توانمندسازی کودکان کار را پیشنهاد دادیم؛ اما اجرایی نشد. اکنون با توجه به‌ حکم شهردار تهران به‌طورجدی این طرح را پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به مافیای کودکان کار و فعالیت شبکه‌ای آنها بیان می‌کند: تعدادی از کودکان که در چهارراه‌ها حضور دارند به همراه خانواده‌هایشان برای کار به تهران آمده‌اند. مابقی توسط مافیا که در ازای مبلغی از کودکان بهره‌کشی می‌کنند، فعالیت دارند.

احمدی‌صدر همچنین درخصوص برخورد با پیمانکارانی که از کودکان بهره‌کشی می‌کنند، اظهار می‌دارد: شهرداری تهران با پیمانکارانی که از کودکان کار استفاده کند، همکاری نمی‌کند، اما پیمانکاران قانون را دور می‌زنند و با یک فرد بزرگ‌سال قرارداد می‌بندند و آن فرد از کودکان استفاده کرده و با مبلغ بسیار کم این کودکان را به‌کار می‌گیرد.

آنچه حائز اهمیت است اینکه ساماندهی کودکان کار بسیار پیچیده و دشوار بوده و نیازمند همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های ذی‌ربط است. از این رو بناشده شهردار تهران با توجه به حکم دریافتی از سوی رئیس‌جمهور بر موضوع مافیای کودکان کار (شبکه اجاره کودکان کار و اتباع) ورود کرده و دولت‌مردان را نسبت به این موضوع حساس کند. به طوری که روی اقدامات آنان و همکاری در این حوزه نظارت داشته باشد و به رئیس‌جمهور گزارش دهد.

اگرچه به گفته احمدی‌صدر بحران آسیب‌های اجتماعی با یکی، دو سال فعالیت رفع نمی‌شود، اما می‌توان با اقدامات مؤثر شرایط را به سمتی سوق داد که مانع از رشد صعودی آن شد.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *