جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

نخستین دبیرخانه دانشگاهی پیشگیری و کنترل دخانیات در کشور افتتاح شد

نخستین دبیرخانه دانشگاهی پیشگیری و کنترل دخانیات در کشور افتتاح شد

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

نخستین دبیرخانه دانشگاهی پیشگیری و کنترل دخانیات در کشور با هدف به اشتراک‌گذاری دستاوردها، دانش و تجربه دانشگاه تهران در حوزه دخانیات با سایر دانشگاه‌ها، در مرکز مشاوره و سبک زندگی این دانشگاه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، افتتاح اولین دبیرخانه دانشگاهی پیشگیری و کنترل دخانیات در کشور با حضور اعضای شورای سیاست گذاری و برنامه‌ریزی دانشگاه بدون دخانیات دانشگاه تهران، نمایندگانی از سازمان جهانی بهداشت، مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات، دفتر مشاوره و سلامت و سبک زندگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری, اعضای هیأت علمی، کارکنان و جمعی از نمایندگان انجمن‌ها صورت گرفت.

زهره عزیزی رییس مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران در این مراسم با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مرکز در راستای چشم‌انداز و اهداف خط مشی دانشگاه بدون دخانیات، سابقه شکل‌گیری این ایده از سال ۱۳۹۷ و چگونگی فرآیند اجرایی شدن خط مشی را تشریح کرد.

وی، عملی شدن این ایده را نتیجه همت جمعی و حمایت‌های مسوولان دانشگاه تهران, ستاد کشوری کنترل دخانیات و دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران دانست و تاکید کرد: اصلی‌ترین رسالت دبیرخانه، ترویج فرهنگ پیشگیری و مطالبه‌گری است.

براساس گزارش دانشگاه تهران، علیرضا وجهی معاون دانشگاه تهران و رییس سازمان خدمات دانشجویی نیز به پیامدهای روانی و اجتماعی استعمال دخانیات اشاره کرد و گفت: اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگ‌سازی در راستای پیشگیری و کنترل استعمال دخانیات ضروری است.

بهزاد ولی‌زاده رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش استعمال دخانیات در بین دانشجویان و افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در کشور خبر داد و بر همکاری بین سازمانی را با هدف کاهش استعمال دخانیات تاکید کرد.

وی ضمن تقدیر از مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران برای راه‌اندازی دبیرخانه، بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاه تهران را در جهت ترویج نهضت دانشگاه بدون دخانیات در سایر دانشگاه‌ها، به عنوان یکی از برنامه‌های ضروری دبیرخانه مطرح و ابراز امیدواری کرد: با افتتاح این دبیرخانه، موفقیت‌هایی در پیشگیری و کنترل مصرف دخانیات حاصل شده و دانشجویان بیشتری به این پویش بپیوندند.

دکتر مرتضی املشی نماینده دفتر سازمان جهانی بهداشت(WHO) در ایران نیز به توقف طرح مبارزه با دخانیات در دوران کرونا، از سرعت عمل و جدیت رییس مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران در اجرایی شدن بخش قابل توجهی از خط مشی دانشگاه بدون دخانیات در دانشگاه تهران تقدیر نمود و بر تلاش و برنامه‌ریزی هر چه بیشتر در راستای ضد ارزش نشان دادن مصرف دخانیات در جامعه دانشگاهی تاکید کرد

جعفر جندقی رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به آسیب‌شناسی موضوع مصرف دخانیات مانند انواع فریب‌های تبلیغاتی برای کاهش قبح مصرف دخانیات و افزایش دسترسی آسان مالی و فیزیکی به دخانیات پرداخت.

وی به اهمیت ضرورت ایجاد این دبیرخانه و گسترش فعالیت‌های آن اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد که با در پیش گرفتن سیاست‌های تشویقی برای پیشگیری از مصرف دخانیات، آموزش مهارت‌های زندگی، دخیل نمودن هر چه بیشتر دانشجویان در بسط این حوزه و … زمینه برای فرهنگ‌سازی کاهش مصرف دخانیات در جامعه و به ویژه در بین دانشجویان فراهم شود.

در ادامه این مراسم ضمن افتتاح دبیرخانه دانشگاهی پیشگیری و کنترل دخانیات کشور در مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه تهران از یادمان دانشگاه بدون دخانیات که توسط یکی از دانشجویان دانشکدگان هنرهای زیبا ساخته شده بود، رونمایی شد.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *