فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

بسته پنج‌گانه در حوزه‌ جمعیت طراحی و اجرا شد

بسته پنج‌گانه در حوزه‌ جمعیت طراحی و اجرا شد

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد از طراحی بسته جامع پنج‌گانه در حوزه‌های مختلف جمعیتی خبر داد و گفت: این سند با رویکرد حمایت از جمعیت و خانواده و مقابله با تحدید نسلی در پنج حوزه اصلی فرهنگی، اقتصادی، زیرساختی، عمرانی و سلامت طراحی و اجرایی شده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، نشست مشترک دبیر ستاد ملی جمعیت با مدیرعامل و اعضای کارگروه جمعیت این بنیاد برگزار شد و حمیدرضا علیان‌زادگان، در این نشست با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های این بنیاد در حوزه جوانی جمعیت، گفت: سند جامع حمایتی بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با رویکرد حمایت از جمعیت و خانواده و مقابله با تحدید نسلی در پنج حوزه اصلی فرهنگی، اقتصادی، زیرساختی، عمرانی و سلامت طراحی و اجرایی شده که هر یک از این حوزه‌ها در برگیرنده چند کارویژه در پهنه ملی است.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی، راه‌اندازی تلویزیون ایران جوان، جایزه ملی ایران جوان، تولید محصولات فرهنگی در حوزه جمعیت و خانواده و رویدادهای روایت‌محور جمعیت طراحی شده است.

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصادی نیز پویش ملی ایران جوان، طرح ملی حمایت از چندقلوها، پویش ملی لبخند مادری، باشگاه‌های تخصصی مادر و کودک (مثبت پنج)، حمایت از تولید پوشک بهینه پارچه‌ای، پلتفرم خدمت‌رسان مثبت پنج و رویداد طراحی برای کودک اجرا یا برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: همچنین در حوزه زیرساختی، تاسیس مرکز نوآوری جمعیت، خانواده و سلامت اجتماعی، جایزه ملی جمعیت، نمایشگاه ملی جمعیت، تدوین اطلس ملی پویای جمعیت، مشارکت در راه‌اندازی شبکه ملی تسهیل‌گران جمعیت و مجمع خیرین جمعیت در نظر گرفته شده است.

علیان‌زادگان در تشریح طرح‌ها و اقدامات در حوزه عمرانی نیز توضیح داد: ساخت خوابگاه‌های دانشجویی دخترانه، تجهیز و نوسازی موردی خوابگاه‌های متاهلی و همچنین تجهیز مراکز درمان ناباروری در مناطق هدف در اولویت برنامه‌های این قسمت قرار گرفته است.

به گفته مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد، در حوزه سلامت جمعیت نیز ارتقای امنیت تغذیه‌ای مادران باردار، شیرخواران و کودکان کم‌تر برخوردار، حمایت از راه‌اندازی بانک‌های شیر مادر در بیمارستان‌ها، اعطای کمک هزینه درمان ناباروری زوج‌های کم‌تر برخوردار، حمایت از تولید کیت‌های تشخیص زودهنگام درمان ناباروری طراحی و اجرایی شده است یا بر اساس برنامه زمان‌بندی در ماه‌های آینده به مرحله اجرا درمی‌آید.

علیان‌زادگان تاکید کرد: بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گام دوم فعالیت‌های خود، همواره دو موضوع محوری جمعیت و سلامت را سرلوحه کار خود قرار داده و کارویژه‌های تعریف شده در این دو حوزه را نیز بر اساس تحقق شعار «ایران جوان» به مرحله اجرا رسانیده یا برنامه‌ریزی کرده است.

مساله پیری جمعیت، تنها مساله تاریخ انقضادار کشور است

شکیبا محبی‌تبار دبیر ستاد ملی جمعیت کشور نیز ضمن تقدیر از فعالیت‌های گسترده بنیاد ۱۵ خرداد گفت: بنیاد ۱۵ خرداد به مقوله جمعیت به عنوان یکی از دو ماموریت اصلی خود ورود جدی داشته و هم در سطح نخبگان و هم در سطوح مردمی، ابعاد مختلف مساله را دیده و به صورت بهینه برایش اقدام تعریف کرده و با دقت به مرحله اجرا رسانیده است.

وی با بیان این‌که مساله پیری جمعیت، تنها مساله تاریخ انقضادار کشور است، اظهارداشت: ما یک زمان محدودی داریم که فرصت‌های از دست رفته را جبران کنیم.

محبی‌تبار یادآور شد: در ستاد ملی جمعیت کشور کارگروه‌های مختلفی را تعریف کرده‌ایم و در همین‌جا از مدیرعامل و اعضای کارگروه جمعیت بنیاد ۱۵ خرداد دعوت می‌کنیم به عنوان عضو رسمی در کارگروه‌های ما حضور داشته باشند و این تعامل دائمی باشد تا با یاری خدا منجر به تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی موثر در این عرصه شود.

دبیر ستاد ملی جمعیت کشور در پایان برای سرعت‌بخشی به طرح‌های جمعیتی بنیاد ۱۵ خرداد که به‌طور مشترک با سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در حال اجرا یا برنامه‌ریزی است، اعلام آمادگی کرد.

بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حوزه جمعیت فعالیت هایی را آغاز کرده است؛ تولید و پخش ۵ فیلم کوتاه در حوزه جمعیت و خانواده با عنوان های فیلم‌های کوتاه تولد، قاب زندگی، سکوت، بازی بد و چیکو جهت نمایش در شبکه تلویزیونی «ایران جوان» و شبکه‌های رسانه ملی، حمایت از مادران باردار و خانواده های دارای چند قلو از دیگر فعالیت های این ستاد در حوزه جمعیت و خانواده است.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *