جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

آمادگی شهرداری تهران برای انتقال تجربیات حوزه آسیب‌های اجتماعی به سایر کلان شهرها

آمادگی شهرداری تهران برای انتقال تجربیات حوزه آسیب‌های اجتماعی به سایر کلان شهرها

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران بر آمادگی شهرداری تهران برای انتقال تجربیات حوزه اسیب های اجتماعی به سایر کلانشهرها تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، سید احمد احمدی صدر در سومین اجلاسیه مجمع رؤسای کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی شوراهای اسلامی مراکز استانها که در محل شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد، گفت: شهردار تهران به مسائل فرهنگی و اجتماعی اهمیت ویژه ای می دهد. بر همین اساس قرارگاه اجتماعی به عنوان قرارگاه همدلی با دستور شهردار تهران تشکیل شد و به عنوان یک قرارگاه موفق توانست برنامه های خوبی را اجرایی کند و تاکنون با حضور تمام دستگاه های متولی در تهران ۳۷ جلسه این قرارگاه برگزار شده است.

وی افزود: خروجی این قرارگاه اجتماعی ۴۵۱ مصوبه است و این مصوبات همان مواردی است که از ۶ ماه تا چند سال زمین گیر شده بود. ۸۲ درصد مصوبات انجام شده و بر اساس تحلیل آماری گذشته می توانیم بگوییم که قرارگاه اجتماعی از بابت پیگیری امور بر زمین مانده مورد اهمیت است. پیگیری مصوبات تنها در مدل قرارگاهی به نتیجه می رسد. بر همین اساس در ایجاد یک ظرفیت در کلانشهر تهران برای ساماندهی معتادان متجاهر باید ۱۰ هزار تخت فراهم می شد که هماهنگی های آن در قرارگاه صورت گرفت.

وی ادامه داد: پاتوق های تجمع معتادان متجاهر جمع آوری شد و از سویی دیگر معتادانی روی زمین بودند که هیچ دستگاه و نهادی ساماندهی آنها را نمی پذیرفت؛ معتادان دارای بیماری و معتادان زیر ۱۸ سال و بالای ۶۰ سال متولی نداشتند و بیماران عفونی در خیابان ها محکوم به مرگ بودند و با نگاه شهردار تهران، این معتادان برای اولین بار ساماندهی شدند. قطعا نگهداری این افراد هزینه های سنگینی دارد؛ اما تعداد فوتی ها در فصل سرد سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به صفر رسید که آمار قابل توجهی است.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، تأکید کرد: کسانی که به عنوان معتادان متجاهر سراسر کشور جمع آوری می شوند، سم زدایی شده و به خیابان ها بازمی گردند. 9 گام برای ساماندهی معتادان متجاهر پیش بینی کرده ایم که سم زدایی به عنوان گام اول است. بازیابی هویت یکی دیگر از اقدامات مورد توجه بود و بسیار تأکید داریم که این افراد به اصالت خود بازگردند و پس از ترک اعتیاد بتوانند به خود توجه کنند.

وی با بیان اینکه این موضوع اصل اخلاق مدارانه است که قبلاً در مراکز به آن توجه نمی شد، گفت: معنویت افزایی گام بعدی اقدامات ما در ساماندهی معتادان متجاهر است؛ در جلسات متعددی که برگزار کردیم اتصال به منبع لایزال الهی مورد توجه قرار گرفت. مهارت آموزی نیز گام پنجم است که در همین راستا با مراکز فنی و حرفه ای هماهنگی هایی را انجام دادیم تا مهارت آموزی به نتیجه برسد و در گام ششم نیز  آموزش حرفه تخصصی را در دستور کار قرار دادیم تا به بازار کار وارد شوند. اشتغال درآمدزاد گام هفتم اقدامات ماست تا صیانت پس از خروج را شاهد باشیم که هفته آینده اولین گروه از افراد شامل ۲۰۰ نفر به یک مجموعه تخصصی تولید قطعات خودرو، وارد کار خواهند شد.

وی ادامه داد: معرفی به هیئات مذهبی و سمن ها برای صیانت از خانواده های این افراد گام بعدی ساماندهی معتادان است. در حقیقت نهمین گام اقدامات، توجه به افراد نجات یافته و رها نکردن آنهاست؛ ۱۰ هزار هیئت و ۱۰ هزار سازمان مردم نهاد در تهران وجود دارد که می توانند به این افراد و خانواده آنها توجه کنند.نباید ارتباطات قطع شود و وضعیت اشتغال آنها با همکاری مردم مورد رصد قرار بگیرد و این مدلی است که ما در تهران در پیش گرفته ایم و آن را دنبال می کنیم.

احمدی صدر با اشاره به ساماندهی کودکان کار و خیابان افزود: استعدادیابی و توانمندسازی از اولین گام های ما در این راستا به شمار می رود. در تهران ۳۲ مرحله جمع آوری کودکان کار انجام شده و امروز می بینیم که تعداد این کودکان بیشتر از پنج سال قبل است. برنامه ریزی ها در کوتاه مدت برای ساماندهی این کودکان انجام شده است و اولین مرکز استعدادیابی کودکان در تهران تشکیل شده و کودکان در این حوزه مورد توجه قرار گرفته اند.

وی با اعلام اینکه ۳۴ مدرسه برای کودکان کار راه اندازی شده است، گفت: بیش از هفت هزار کودک کار در این مدارس تحصیل می کنند و مسائل تربیتی، مذهبی و فرهنگی در این مدارس به آنها آموزش داده می شود. اقدامات سلبی و جمع آوری سرشبکه های کودکان کار نیز انجام شده است و هشدار میدانی به کودکان کار نیز در همین راستا انجام می شود و در بخش ایجابی نیز استعدادیابی کودکان انجام می شود.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال تخصصی کردن مدارس کودکان کار هستیم، افزود: تمام امکانات شهرداری برای کودکان کار در نظر گرفته شده و مدرسینی از دانشگاه ها و مدارس دعوت شدند که به این افراد آموزش دهند و از سویی دیگر خانواده های این کودکان نیز مورد توجه قرار بگیرند. سه طرح را به عنوان طرح پیشنهادی کارآفرینی در نظر گرفته ایم که به آسیب دیدگان اجتماعی و افراد در معرض آسیب اختصاص دارد که در همین راستا امروز بیش از ۸۰۰ نفر کارآفرین آموزش دیده اند و ۶۰۰ مرکز در تهران به تولید می پردازند که کلانشهرهای کشور به سامانه ۱۳۷ متصل شده است تا از ظرفیت های مشاوره کسب و کار، مشاغل خانگی، بازاریابی و فروش محصولات استفاده کنند. بی تردید طرح ها و پیشنهاداتی که در کلانشهر تهران آزموده شده و رو به جلو رفته می تواند از ظرفیت نخبگان کلانشهرها نیز بهره مند شود تا توسعه یابد.

 

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *