فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

نقش دانشجویان در رفع آسیب‌های اجتماعی اثرگذار است/ فرهنگ مطالبه‌گری در جامعه تقویت شود

نقش دانشجویان در رفع آسیب‌های اجتماعی اثرگذار است/ فرهنگ مطالبه‌گری در جامعه تقویت شود

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد  به نقل از ایرنا، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: نقش دانشجویان در رفع آسیب‌های اجتماعی بسیار اثرگذار است، دانشجویان باید در رشته و تخصص خود رساله‌ها و تحقیقات را انجام داده و بر روی رفع آسیب‌ها تمرکز کنند.

آیت الله مصطفی محامی در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی که در سالن ویدیو کنفرانس دانشگاه پیام نور مرکز زاهدان برگزار شد، بیان کرد: یکی از محورهایی که در منظومه معارف اسلامی بر آن تاکید شده عقلانیت و اعتدال است، که در این رابطه انبوهی از آیات و روایات درباره عقل تدبر و فکر وجود دارد.

وی افزود: عقلانیت و اعتدال به تعبیری کلید طلایی در منظومه معارف اسلامی هستند وقتی عقلانیت باشد اعتدال به دنبال می‌آید، در بحث اخلاق نیز باید حد میانه را رعایت کرد تا کارها پسندیده باشد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: یکی از تجلیات اعتدال و عقلانیت، عدل و انصاف است که از وظایف حاکمیت به شمار می‌رود؛ بنابراین یکی از منابع مهم برای به دست آوردن شیوه‌های تربیت الگو گرفتن از کار بزرگ ائمه اطهار است.

وی اظهار کرد: جایگاه نماینده ولی فقیه اجرایی نیست و دخل و تصرفی در عزل و نصب‌ها ندارد، از اول با خود عهد کردم چرا که حوزه کاری من نبوده و دخالتی ندارم؛ اما همکاری و مشورت داشته و دارم.

آیت الله محامی گفت: برخی مدیران کل در سیستان و بلوچستان همکاری و همراهی لازم را ندارند یعنی از انگیزه لازم برخوردار نیستند که باید این روش اصلاح شود.

نقش دانشجویان در رفع آسیب‌های اجتماعی بسیار اثرگذار است

وی در زمینه قاچاق سوخت از مرزهای سیستان و بلوچستان، تاکید کرد: مجازات شدید به تنهایی بازدارنده نیست بلکه مجموعه‌ای از عوامل جامعه باید در نظر گرفته شود و هماهنگ عمل کنیم تا نتیجه مطلوب به دنبال داشته باشد، به عنوان نمونه در موضوع قاچاق باید اشتغال، انسداد مرزها، بالا رفتن سطح آگاهی و معرفت مردم بویژه جوانان مورد دقت قرار گیرد، اگر در کنار این‌ها کسی قاچاق سوخت، انسان، مواد مخدر و کالا انجام داد آن موقع برخورد قاطع کنیم.

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: در تمامی حوزه‌های اقدامات موثری در سیستان و بلوچستان انجام شده اما صد در صد مطلوب نبوده، در جهت ارتقای رشد فرهنگی و اجتماعی هم اقداماتی انجام شده که کافی نیست باید تقویت شود.

به گفته وی؛ در حوزه سرمایه‌گذاری و صنعت اقدامات بی‌نظیر در سیستان و بلوچستان انجام شده و تلاش‌ها همواره بر این است تا بر اساس توانمندی‌ها برای گسترش کار، اشتغال، صنعت و جذب سرمایه‌گذار طرح‌های مختلفی در سیستان و بلوچستان انجام شود.

در مقوله مطالبه‌گری ضعیف هستیم، باید فضای جامعه به این سمت و سو پیش برود و پیگیری‌ها مستمر و مداوم باشد تا نتیجه حاصل شود.

آیت الله محامی ادامه داد: مشکل دیگر کاهش سوخت سیستان و بلوچستان است که با توجه به پهناوری استان مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که کار از طریق استانداری پیگیری شده و پاسخ ارائه شده این است که برای افزایش سهمیه استان وعده‌هایی داده شده هر چند کار سخت است چرا که این یک قانون کلی برای کشور بوده و در حال حاضر اقدام به توزیع کارت بنزین آزاد بین جایگاه‌ها شده تا مردم و مسافران حداقل به بنزین آزاد دسترسی داشته باشند و با مشکل سوخت مواجه نشوند.

وی افزود: نقش دانشجویان در رفع آسیب‌های اجتماعی بسیار اثرگذار است دانشجویان باید در رشته و تخصص خود رساله‌ها و تحقیقات را انجام داده و بر روی رفع آسیب‌ها تمرکز کنند.

آیت الله محامی ادامه داد: در مقوله مطالبه‌گری ضعیف هستیم، باید فضای جامعه به این سمت و سو پیش برود و پیگیری‌ها مستمر و مداوم باشد تا نتیجه حاصل شود.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *