فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

فروش نخی سیگار و دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع شود

فروش نخی سیگار و دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع شود

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اجرای موثر ضوابط فروش و عرضه دخانیات از جمله رعایت فاصله ۱۰۰ متری از مراکز فرهنگی و آموزشی، ممنوعیت فروش نخی سیگار و فروش دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال و ممنوعیت تبلیغات در این زمینه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا،‌ حسین فرشیدی روز یکشنبه بر اجرای موثر ضوابط فروش و عرضه محصولات دخانی، از جمله به فروش نرساندن محصولات قاچاق و تشدید نظارت‌ها و برخوردهای بازدارنده با متخلفانی که ضوابط مربوط به عرضه محصولات دخانی را رعایت نمی‌کنند، نیز تاکید کرد.

وی ضمن قدردانی از مجلس شورای اسلامی برای تصویب بند الحاقی ۵ به ماده ۷۳ این لایحه و تصویب مالیات دخانیات در برنامه هفتم توسعه، اظهار داشت: اقدام مجلس در تصویب مالیات دخانیات در لایحه برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران قابل تقدیر است.

نگرانی از کاهش سن مصرف دخانیات

فرشیدی از کاهش سن شروع مصرف دخانیات و افزایش مصرف این محصول آسیب‌رسان سلامت در گروه‌های سنی جوان کشور به خصوص بانوان که عمدتا ناشی از پایین بودن قیمت محصولات دخانی و تنوع بسته‌بندی، دسترسی فراوان و آسان به این محصولات، مصرف بی‌رویه دخانیات در شبکه نمایش خانگی و تبلیغات و فروش در فضای مجازی بوده است ابراز نگرانی کرد.

دبیر ستاد کشوری کنترل دخانیات خواستار حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی در راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی در واحدهای صنفی فروش دخانیات، اجرای موثر کد رهگیری برای همه محصولات دخانی در راستای شفافیت زنجیره توزیع و برخورد آنی با فروش غیرمجاز محصولات دخانی شد.

وی همچنین ضمن یادآوری شعار ملی سال ۱۴۰۲ که به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات با موضوع «حفظ سلامت مردم با ممنوعیت جامع تبلیغات دخانیات» تعیین شد، خواستار ورود معاون قضایی دادستان کشور در پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم در برخورد با عوامل نمایش استعمال دخانیات در تولیدات رسانه‌ای، به ویژه شبکه نمایش خانگی و تبلیغ و فروش این محصولات در شبکه مجازی شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت از پیگیری‌های موثر معاونت حقوقی و امور مجلس شورای اسلامی، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات و دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی در حمایت‌طلبی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تصویب بند یادشده، تشکر و قدردانی کرد.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *