فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

تلاش برای تأسیس مدرسه‌ ویژه دانش آموزان اوتیسم

تلاش برای تأسیس مدرسه‌ ویژه دانش آموزان اوتیسم

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

وزیر آموزش و پرورش گفت: برای اولین بار رشته تربیت بدنی در مدارس استثنایی دانش‌آموز پذیرفت و وزارت ورزش تمرکز کرده تا در پارالمپیک و مسابقات پاراآسیایی از بین آنان قهرمانان ملی را شناسایی کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری مهر، رضامراد صحرایی در ارتباط تصویری با دانش آموزان و معلمان که در آئین افتتاح همزمان ۶۷ کلاس درس ویژه دانش آموزان مدارس استثنایی رخ داد، با اشاره به اینکه یکی از افتخارات آموزش و پرورش در دولت مردمی سیزدهم، تحولات در رسیدگی به امور مربوط به دانش آموزان داری نیازهای ویژه است، اظهار کرد: خوشبختانه در این دولت ۸۵ پروژه با حدود ۵۲۰ کلاس درس و زیربنایی معادل ۵۸ هزار متر مربع ساخته شد که ۴۶ پروژه‌ی آن، شامل ۳۰۰ کلاس درس در همین یک سال اخیر تحویل داده شده است.

وی افزود: ۵۲ پروژه نیز با ۲۸۵ کلاس درس با متراژ بالغ بر ۳۹ هزار متر مربع در حال اجرا است و این یکی از افتخارات دولت مردمی سیزدهم است که به دانش آموزان عزیز این مدارس خدماتی ارائه کرده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه متناسب سازی فضاهای آموزشی نیز به طور جدی در دستور کار ما قرار گرفته و خوشبختانه در این مساله توفیقاتی حاصل شده است و۴۵۰ مدرسه متناسب سازی شدند و بقیه مدارس دانش‌آموزان عزیز با نیازهای ویژه‌ی متناسب سازی خواهد شد.

صحرایی خاطرنشان کرد: در ادامه مسیر به عنوان سیاست‌های پیش رو به دنبال آن هستیم که تمام فضاهایی که جدیداً احداث می‌شوند، متناسب سازی‌شان برای دانش‌آموزان پیش‌بینی شود و در این موضوع برای ۱۳ تا ۱۵ هزار کلاس درس از برنامه‌های پیش روی ماست.

وی با تاکید بر اینکه پیگیر هستیم تا برای دانش آموزان عزیز اوتیسم، تأسیس مدرسه‌ی ویژه داشته باشیم، تصریح کرد: موضوع اجرای قانون حمایت از افراد با نیازهای ویژه را نیز بیش از هر زمان دیگری دنبال خواهیم کرد و امروز به مناسبت روز جهانی معلولان فرصتی پیش آمده تا درباره‌ی اقدامات وزارت آموزش و پرورش برای خدمت رسانی به کودکان دارای نیازهای ویژه با هم به گفتگو بنشینیم.

وزیر آموزش و پرورش اذعان کرد: آموزش و پرورش استثنایی نمادی از عدالت تربیتی در نظام آموزش و پرورش است و آرمان ما این است که شرایطی فراهم کنیم که حتی یک دانش‌آموز از دانش آموزان کشور به خاطر نیازهای ویژه‌ای که دارد از تحصیل بازنماند و در حال حاضر این آرمان تحقق یافتنی است.

صحرایی با اشاره به اینکه در دولت خدمتگزار مردمی سیزدهم برخی از اقدامات در حوزه‌ی کودکان استثنایی یا کم سابقه بودند و یا بی‌سابقه بوده است، اظهار کرد: شرایط جذب ۱۰۰۰ کار درمان و گفتار درمانگر در این دوره ایجاد شد و به لطف خدا آزمون استخدامی در این بخش هم در حال اجراست که امیدوارم تا بهمن ماه نتایج آن نیز اعلام شود.

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از کارهای بسیار مهمی که در این دوره انجام شده و جای تقدیر ویژه دارد؛ تبدیل مراکز آموزشی و توانبخشی به مراکز جامع سنجش آموزش و توانبخشی مداخله‌ای به هنگام رشد و تربیتی بوده است.

وزیر آموزش و پرورش یادآوری کرد: امروز ۷۵۰ مرکز جامع در سراسر کشور دایر شده است که خانواده‌ها می‌توانند گواه بر این باشند که تا چه میزان دسترسی‌ها بهتر و بیشتر شده است.

صحرایی با بیان اینکه اقدام سوم و بسیار اثرگذار دیگر برنامه‌ی ملی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان بود، اذعان کرد: هرسال چند ماه پیش از آغاز سال تحصیلی این طرح اجرا می‌شد ولی در سال جاری، برنامه سنجش دانش آموزان در ۱۴۰۱ آغاز و در وقت خود به پایان رسید و امروز خشنودیم که برنامه سنجش دانش آموزانی که قرار است انشاالله مهر ۱۴۰۳ وارد مدرسه‌ها شوند از هم اکنون آغاز شده است و این فرصت فوق‌العاده‌ای در اختیار ما قرار خواهد داد تا دانش‌آموزانی که نیازهایی دارند به کمک خانواده‌ها، نیازهایشان برطرف شود

صحرایی خاطرنشان کرد: یکی از اتفاقات دیگری که از برنامه سنجش ملی حاصل‌شد، تحت پوشش قرار گرفتن دانش‌آموزانی بود که دارای اختلال نقص توجه، بیش فعالی، اختلال زبان گفتار، دیرآموزی و سایر اختلالاتی هستند که پیش از شروع مدرسه از طریق متخصصان در مرکز جامع خدمات دهی قابل رفع هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه نظام ارجاعی که ایجاد شده است خدمت بسیار شایسته است، گفت: دانش‌آموزان پیش دبستانی که چنین اختلالاتی داشتند در مسیر قرار گرفتند و به محض تشخیص توسط کارشناسان برای اولین بار با مداخله‌های مختصر و کاملاً تخصصی، زمینه رفع آن اختلاف فراهم شد تا دانش‌آموز به مدارس عادی برود.

صحرایی با قدردانی از سازمان امور اداری و استخدامی گفت: ساختار و سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی با هدف تخصص‌گرایی و ماموریت‌گرایی و تقویت بدنی کارشناسی به طور جدی متحول شد.

وی در ادامه اذعان کرد: یکی از سیاست‌های کلی وزارت آموزش و پرورش بحث کار و دانش و یا به تعبیری مهارتی تربیت کردن دانش‌آموزان است و در همین راستا امسال در شورای عالی آموزش و پرورش دو رشته‌ی کار و دانش جدید برای دانش آموزان مدارس استثنایی؛ رشته‌ی موسیقی برای دانش آموزان اوتیسم و رشته‌ی خدمات عمومی تصویب شد که بسیار امیدآفرین بود.

توجه به تربیت بدنی در مدارس استثنایی

وزیر آموزش و پرورش گفت: از مهر ۱۴۰۲ برای اولین بار رشته تربیت بدنی در مدارس استثنایی دانش‌آموز پذیرفت و وزارت ورزش از هم اکنون روی آنان تمرکز کرده تا در پارالمپیک و مسابقات پاراآسیایی از بین آنان قهرمانان ملی کشور را شناسایی کند.

صحرایی با بیان اینکه در مهر ۱۴۰۲، ۹۰ رشته محل جدید در هنرستان‌های استثنایی تأسیس شد و این بسیار امیدآفرین است که در مدارس جایی برای کارودانش و مهارت آموزی کودکان استثنایی فراهم شده‌است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: تخصیص مربی پرورشی به مدارس استثنایی از اتفاقات خوب دیگر در این دولت است.

وی با بیان اینکه در سیاست کلی توجه ویژه‌ای به فضای ورزشی مدارس استثنایی شد، گفت: ۳۰ فضای ورزشی استاندارد برای دانش آموزان مدارس استثنایی راه‌اندازی شد که در قالب طرح شهید سلیمانی به طور کلی ۴۵ فضای ورزشی به این مدارس داده شد.

صحرایی با اشاره به اینکه مسابقات ورزشی، فرهنگی و هنری در سطح ملی با حضور حدود ۳ هزار دانش آموز مدارس استثنایی در کنار مسابقات سایر مدارس برگزار شد، اظهارکرد: تجهیز کتابخانه‌های کلاسی برای دانش آموزان استثنایی نیز انجام شده و از این حیث بسیار خداوند را شاکریم که توفیق چنین خدمتی را به دانش آموزان داشتیم.

وزیرآموزش و پرورش ضمن قدردانی از وزیر کشورگفت: بحث آیین‌نامه‌ی حمل و نقل دانش آموزان، در بودجه ۱۴۰۲ تکلیف و پیش بینی شدکه انشالله در بودجه سال ۱۴۰۳ نیز پیش بینی خواهد شد.

ادامه جذب آموزگار استثنایی

صحرایی تصریح کرد: در آزمون استخدامی ابتدایی به آموزگار استثنایی توجه و دو هزار و ۳۳۲ ظرفیت تخصیص داده شد که ۷۰۰ ظرفیت جذب شده‌اند و هزار نفر دیگر در تکمیل ظرفیت جذب خواهند شد.

وی ضمن قدردانی از حمایت‌های دولت مردمی و خیرین که برای متناسب سازی فضای آموزشی همراهی می‌کنند، اظهار کرد: همه‌ی ارکان دولت و مردم نسبت به این دانش آموزان حساسیت و اهتمام دارند، در جلسه‌ای که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در مورد بچه‌های اوتیسمی برگزار شد، دستورات مهمی صادر شد که خیلی زود در مسیر اجرا قرار گرفتند و همچنین باید اشاره کنیم که خیرین عزیز پذیرفتند که ۳۰۰ مدرسه را متناسب سازی کنند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افتخارات آموزشی و پرورشی دانش آموزان با نیازهای ویژه، گفت: در کنکور سال جاری در رشته علوم انسانی یکی از دانش آموزان عزیز ما از مدرسه استثنایی استان مازندران توانست رتبه‌ی دو رقمی را کسب کند.

صحرایی تصریح کرد: سیاست ما تقویت بیش از پیش امکانات برای فراهم آوردن زمینه تحصیل و مهارت آموزی ساده‌تر و بهتر این دانش آموزان است و در همین راستا احداث ۸۵ پروژه با ۵۲۰ کلاس درس بازی هدیه‌ی ناچیز دولت خدمتگزار سیزدهم به این دانش آموزان عزیز است و ۵۲ پروژه‌ی دیگر نیز در دستور کار داریم و متناسب سازی به طور جدی پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد: اهتمام ما بر این است که امکاناتی که مورد انتظار خانواده‌های این دانش آموزان عزیز است را خودمان ارائه بدهیم و یا اگر در مأموریت‌های سازمان‌های دیگر مثل سازمان بهزیستی از طریق آنها پیگیری کنیم.

صحرایی گفت: امیدوارم در وزارت آموزش و پرورش و در مدرسه‌ای که سند تحول بنیادین ترسیم کرده است چنان ظرفیتی پیدا کنیم که تفاوت‌های فردی در درون مدرسه کاملاً درک و پذیرفته شود و استعدادهای متنوع و فطری کشف و شناسایی و نیازها و علایق دانش‌آموزان در چارچوب مصالح و معیارهای نظام اسلامی همگی تأمین و پاسخ داده شود.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *